دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


با سلام. در این قسمت می خواستم مکان هایی که در جهان تنها هستند و نظیری مثل آن نیست را به شما معرفی کنم. حتما شما با نام بعضی از آنها آشنا هستید اما مطالب در ادامه می خوانید که باورتان نمی شود.

عظیم‌ترین‌بنای‌ سنگی‌جهان
ساخت تخت جمشید یا آن‌طور كه در كتیبه‌ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در ۵۵ كیلومتری شمال‌شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال ۵۱۸ قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود ۱۲۰ سال به طول انجامید.
این مجموعه عظیم با مساحت ۱۳۵ هزار مترمربع، بزرگ‌ترین مجموعه باشكوه هخامنشی است كه همه از سنگ ساخته‌شده.
جالب است بدانید میان سنگ‌ها هیچ‌گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ‌ها به یكدیگر چفت شده‌اند. البته در برخی موارد بست‌های آهنی معروف به دم چلچله‌ای مورد استفاده قرار گرفته است.
مجموعه تخت جمشید شامل هفت كاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلكان‌ها،‌ ستون‌ها ‌و دو آرامگاه سنگی است.
گرم‌ترین نقطه‌كره‌زمین
بیابان لوت در ۸۰ كیلومتری شمال شهداد ، تپه‌ای مملو از گدازه‌های آتشفشانی با مساحتی معادل ۴۸۰ كیلومتر مربع كه گندم بریان می‌خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم‌ترین نقطه كره زمین است با دمایی معادل ۶۷ درجه سانتی‌گراد در سایه!.
در گندم بریان در فضایی با طول ۲۰۰ كیلومتر و عرض ۱۵۰ كیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه‌ای است كه علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باكتری‌ها نیز توان زنده ماندن ندارند.
در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشك می‌شوند.
تا پیش از كشف این منطقه توسط پروفسور كردوانی تصور می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۵۷.۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقطه كره زمین باشد؛ اما اكنون گندم بریان است. اگر قصد سفر به قطب گرمایی كره زمین را دارید، بین آبان تا فروردین بارسفر ببندید.
بلندترین برج آجری جهان
برج یا گنبدقابوس سال ۳۷۵ خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدكاووس فعلی) پایتخت این حكومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد.
این بنا با آجرهای دنباله‌دار وملات و به شكل یك استوانه چندوجهی ساخته شده است كه شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است.
برج قابوس بر فراز تپه خاكی كه حدود ۱۵ متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد.
ارتفاع برج ۵۵ متر است كه با احتساب بلندی تپه، در مجموع ۷۰ متر ارتفاع از سطح زمین دارد.
طولانی‌ترین غار ‌نمكی‌ جهان
غار نمكدان در جزیره قشم حدود ۶۵۸۰ متر طول دارد. تا پیش از كشف این غار، غار ‌نمكی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل ۵۶۸۵ متر به عنوان طولانی‌ترین غار نمكی جهان قلمداد می‌شد.
جریان آب نمك در كف غار، از چشم‌اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچكیدن آب نمك اشباع‌شده بر بدنه‌ قندیل‌ها می‌شود كه شكل آنها را پیوسته دگرگون می‌كند.
غار نمكدان دارای یك دریاچه‌ نمك به ژرفای یك متر در فاصله ۱۶۰ متری دهانه‌ ورودی است. از دل كوه نمكدان، یك جریان آب زیرزمینی همیشگی می‌جوشد كه راه را به بیرون گشوده و پس از حل‌كردن نمك در راه خود، به شكل چشمه‌ نمك در دامنه‌ كوه نمایان می‌شود. این چشمه در گودال روبه‌روی خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید پدید می‌آورد.
بزرگ‌ترین بافت‌خشتی ‌جهان
یزد یكی از مهم‌ترین ‏شهرهای زنده و تاریخی كشور است كه مجموعه‌ای كامل از بناهای دوره‌های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ‌ها، عمارات، آتشكده‌ها و... را در خود جای داده است.
این شهر علاوه بر آن كه بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان است، با ۷۴۳ هكتار عرصه و ۵ هزار هكتار حریم، دست‌‏نخورده‌ترین بافت تاریخی كشور محسوب می‌شود.
بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان
قشم، بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیاست كه در حساس‌ترین نقطه استراتژیك خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است.
طول جزیره حدود ۱۲۰ كیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است.
عرض متوسط جزیره را می‌توان معادل ۱۴ كیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از كرانه‌های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت ۱۵۰‌كیلومتر مربع پوشیده شده است.
جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ كیلومتر مربع از ۲۳ كشور دنیا وسیع‌تر است. به طور مثال قشم ۲.۵ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۱.۵ برابر هنگ‌كنگ، پنج ‌برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماكائوست.
داغ‌ترین چشمه جهان
چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد.
این چشمه با دمای ۸۶ درجه سانتی‌گراد، داغ‌ترین چشمه كلرایدی جهان است كه دارای سه دهنه است.
باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص‌گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌های مزمن سودمند است.
دمای بالای این چشمه تسكین‌دهنده درد و ضد تورم است. در كنار چشمه آبشاری است كه بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.
كهنسال‌ترین درخت سرو جهان
یكی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابركوه با عمری حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال است.
گرداگرد تنه این درخت روی زمین، ۱۱.۵ متر و بلندای آن ۲۵ تا ۲۸ متر برآورده شده است.
در برخی اساطیر، كاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.
باستانی‌ترین پل قابل استفاده جهان
این پل كه در مركز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشك و دزفول بوده است.
تاریخ پل دزفول به سال ۲۶۰ میلادی، زمانی كه شاپور اول ساسانی با استفاده از ۷۰ هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحكم كرد، برمی‌گردد. این پل دارای ۱۴ دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد.
این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه‌هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.
قدیمی‌ترین‌بنای‌خشتی‌جهان
كهن‌دژ زیبای نارین قلعه در میبد كه مردم محلی نارنج قلعه می‌نامندش، شاخص‌ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می‌شود.
نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره‌ای است.
این بنا بر فراز تپه‌ای ساخته‌شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است.
زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره‌هایی به دوره حضرت سلیمان برمی‌گردد.
بلندترین بادگیر جهان در یزد
بادگیر هشت سویه‌ باغ دولت‌آباد یزد، با ارتفاع ۳۳ متر بلندترین بادگیر جهان است.
كهن‌ترین گونه جانوری جهان
سه چشم (triops) گونه‌ای جانور آبزی است كه به دلیل قدمت ۲۲۰ میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی‌ترین گونه جانوری زمین نام برده می‌شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می‌كند.
بلندترین طاق طبیعی جهان
دهانه‌ غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه‌ای) در كوه‌های كناره‌ شرقی راه سراسری سوادكوه و تنگه دوآب، با طول ۱۹.۷۵ متر و عرض ۱۴.۲۵ متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می‌شود كه ارتفاع آن معادل ۱۵ متر است.
این طاق سال ۱۳۳۵ شمسی توسط غارشناسان كشف شد.
قدیمی‌ترین سد ‌جهان
سد كبار در ۲۵ كیلومتری جاده قدیم قم ـ كاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می‌شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله‌های متعدد همچنان پابرجاست.
عجیب‌ترین قنات جهان
یكی از شاهكارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه‌ مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات ۸۰۰ ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یك به دیگری نفوذ نمی‌كند. این قنات دو كیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.
بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان
بازار تبریز با مساحتی حدود یك میلیون مترمربع ، بزرگ‌ترین سازه آجری سقف‌دار و به هم پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماكن مهم داد و ستد محسوب می‌شده است.

نوع مطلب : علم روز، 
برچسب ها : ایران، دیدنی های جهان، جهانگردی ایران، مکان های بی نظیر در ایران، دیدنی های ایران، مکان های دیدنی، جغرافیای ایران،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات