دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


یکشنبه 21 مهر 1392 :: نویسنده : امیرحسین ناطقی
الماس های معروف جهان به دلایل مختلفی معروف شده اند. برخی به خاطر اندازه و برخی دیگر به خاطر زیبایی و رنگ. ولی علت اصلی، شاید گذشته یا تاریخی باشد که آن الماس تجربه نموده است. در اینجا تعدادی از معروفترین الماسهای دنیا را معرفی می کنیم. اما قبل از آن، لازم به یادآوری است که گوهرها بخصوص الماس با واحد قیراط سنجیده میشوند. در واقع هر قیراط ۰/۲ گرم وزن داشته و یابه عبارتی هر گرم برابر با ۵ قیراط می باشد.
                                برای تماشای الماس ها به ادامه مطلب مراجعه کنید
الماس کوه نور

با ۹۲/۱۰۸ قیراط وزن از میان الماسهای مشهور جهان، بی شک کوه نور افسانه ای ترین آنها به شمار می رود. این الماس از یک سنگ اولیه ۱۸۶ قیراطی برش داده شد. سرگذشت پر نشیب و فراز و حیرت انگیز آن با تاریخ هند، افغانستان، ایران و انگلستان درآمیخته است. کوه نور در قرن شانزدهم میلادی، در دوران سلطنت بابر، بنیانگذار سلسله گورکانی هند پدیدارشد. سپس الماس مشهور به نوبت به دست شاه جهان(کسی که دستور ساختمان بنای تاج محل را داد) و اورنگ زیب(که تعصب دینی اش باعث اختلاف میان هندوان و مسلمانان شد) می رسد. این الماس توسط نادرشاه افشار (یکی از معروفترین جهانگشایان آسیا) درسال ۱۷۳۹ به ایران آورده شد و در آخر از انگلستان سر در آورد. کوه نور در سال ۱۸۵۰ به ملکه ویکتوریا اهدا شد. در دربار انگلیس بر روی آن تراش مجدد صورت گرفت و در تاج ملکه الیزابت دوم قرار گرفت. هم اکنون از این الماس در برج لندن(Landon Tower) نگهداری می شود.

الماس دریای نور

دریای نور یکی از بزرگترین الماس‌های شناخته شده به وزن۱۷۵ تا ۱۹۵ قیراط است. این الماس به رنگ صورتی شفاف بوده و در سال ۱۷۳۹ بعد از حمله نادرشاه به دهلی‌ هند، توسط وی به ایران آورده شد. این الماس بر روی تاج پادشاه ایران قرار داده شده است. دریای نور همراه با خواهر خود «کوه نور» که اینک جزو گوهرهای سلطنتی انگلستان است و در جلو تاج سلطنتی آن کشور نصب شده است، توسط نادر شاه افشار جزو هدایای محمد شاه گورکانی و غنایم جنگی، از هند به ایران آورده شده است. این سنگ قیمتی پس از نادر ظاهراً به تصرف نوه وی شاهرخ در آمده، سپس به دست میر علم خان عرب خزیمه و از او به کریم خان زند و سرانجام به لطفعلی خان زند رسید. آغا محمد حسن خان قاجار پس از شکست دادن و کور کردن لطفعلی خان، خود بازوبندهای دریای نور و تاجماه را از بازوان آن گشوده متصرف گردید و بدین گونه این گوهر یکتا جزو گوهرهای خزاین قاجار درآمد. ناصرالدین شاه معتقد بوده که این الماس از گوهرهای تاج کورش کیخسرو بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و گاهی آنرا به کلاه و زمانی به بند ساعت و گاهی به سینه خود نصب میکرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داده بود و این مهم را با عیان و بزرگان کشور محول میداشت، چنانکه در ضمن وقایع سال ۱۲۹۶ هـ . ق. در منتظم ناصری می خوانیم که تولیت دریای نور در ان سالها به حاجی محمد رحیم خان خازن الملک محول بوده است. دریای نور بعدها داخل موزه جواهرات دولتی گردیده در همان محل بود تا در سال ۱۳۳۶هـ .ق. هنگامی که محمد علی میرزا بر اثر شکستی که از مشروطه خواهان خورد و به سفارت روس در زرگنده پناهنده شد، این گوهر را جزو گوهر های دیگری با خود به آنجا برد و مدعی بود که گوهر مزبور ملک شخصی اوست و چیزی نمانده بود که این گوهر گرانبهای ایران که یادگار جهانگیری‌های نادر شاه می‌باشد مانند خواهر خود راه دیار دیگری را در پیش گیرد ولی همت ملیون و آزادیخواهان آن را نجات داد. پس از رفت و آمدها و گفتگو های بسیار، این گوهر را با مقداری گوهر های دیگر از محمد علی میرزا پس گرفته به موزه و خزانه سلطنتی باز گردانیدند.

الماس تیفانی(Tiffany Diamond)

این الماس زرد رنگ ۵۱/۱۲۸ قیراط وزن دارد و در سال ۱۸۷۸ در معدن کیمبرلی افریقای جنوبی پیدا شد. سنگ برش نخورده آن ۴۲/۲۸۷ قیراط وزن داشت. این الماس توسط جواهرفروشان تیفانی در نیویورک خریداری، و در پاریس با ۹۰ سطح برش داده شد.

الماس شاه(Shah Diamond)

این الماس ۷۰/۸۸ قیراط وزن دارد وهمان طور که در تصویر می بینید، برش این الماس با الماسهای دیگر کاملا متفاوت است. این الماس سطوح کلیواژ را بخوبی نشان می دهد. سنگ اولیه این الماس ۹۵ قیراط وزن داشت، که پس از برش بصورت برش قطعی به ۷/۸۸ قیراط تقلیل یافت.

بی نظیر بودن الماس شاه به این دلیل می باشد که در سه سطح این الماس نام سه پادشاه مالک این الماس حک شده است . جهانگیر شاه، جهان شاه و فتحعلی شاه اسامی این پادشاهان است. این الماس در هنگام حمله نادر شاه در سال ۱۷۳۹ بوسیله نادر شاه افشار به ایران آورده شد، بعدها طی حوادثی به روسیه رفت و در سال ۱۸۲۹ به تزار نیکلاس اول اهدا شد. از این الماس هم اکنون در کاخ کرملین مسکو نگهداری می شود

الماس امید (Hope Diamond)

الماسی آبی رنگ با وزن ۵۲/۴۵ قیراط. این الماس در سال ۱۸۳۰ بوسیله یک بانکدار امریکایی بنام H-Ph Hope خریداری شده و دوباره برش داده شد. از سال ۱۹۵۸ از این الماس در انستیتو اسمیت زونیای واشنگتن نگهداری می شود.

الماس ناساک (Nassak Diamond)

با ۳۸/۴۳ قیراط وزن . این الماس در ابتدا بیش از ۹۰ قیراط وزن داشته و در معبد شیوا نزدیک ناساک هند از آن نگهداری می شد. در سال ۱۸۱۸ این معبد توسط انگلستان غارت شد و در سال ۱۹۲۷ به نیویورک رفت و در آنجا تراش مجدد داده شد. در سال ۱۹۷۷ بوسیله پادشاه عربستان سعودی خریداری شد و هم اکنون در تملک این پادشاهی است .

الماس درسدن (Dresden Diamond)

این الماس به رنگ سبز بوده و ۴۱ قیراط وزن دارد. محل پیدایش آن بطور دقیق مشخص نیست، ولی احتمالا بایستی از هندوستان آمده باشد. از تاریخچه این الماس تا سال ۱۷۴۲ میلادی اطلاعی در دست نیست، در این زمان بود که این الماس به فردریخ اگوست دوم دوک ساکسونی فروخته شد. در حال حاضر این الماس در بنای طاق سبز(Green Vaults) شهر درسدن آلمان نگهداری می شود.

ستاره افریقا یا کولینان یک (Cullinan I Diamond)

با ۲۰/۵۳۰ قیراط وزن ، سنگ برش نخورده این الماس ۳۱۰۶ قیراط وزن داشت. سپس این سنگ توسط سرتوماس کولینان رئیس کمپانی معدن به ۱۰۵ قطعه برش داده شد که بزرگترین آن کولینان یک نام گرفت. برش این الماس ها بوسیله تجارتخانه آشر در آمستردام صورت گرفت . این الماس بعدها به ادوارد هفتم، پادشاه انگلستان داده شده و بر روی عصای سلطنتی نصب گردید. هم اکنون از این الماس در برج لندن(Tower of London) نگهداری می شود.

الماس سنسی (Sancy Diamond)

با ۵۵ قیراط وزن ، گفته می شود که این الماس توسط پادشاه چارلز در طی دهه ۱۴۷۰ مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال ۱۵۷۰ این الماس بوسیله سیگنیور دو سنسی (همنام با الماس ) سفیر کبیر فرانسه به ترکیه رفت. هم اکنون، الماس سنسی جهت نمایش در موزه لوور پاریس قرار دارد.
 
الماس کولینان چهار( Cullinan IV Diamond )
الماسی که بالاتر است کولینان چهار
و الماسی که پایین تر قرار دارد کولینان سوم است

با وزن ۶۰/۶۳ قیراط. این الماس نیز یکی از ۱۰۵ قطعه برش خورده. از بزرگترین کریستال های الماس برش نخورده پیدا شده در جهان می باشد. این الماس در تاج ملکه مری قرار گرفت و بعدها به عنوان سنجاق سینه تزئینی از آن استفاده شد. هم اکنون در برج لندن از آن نگهداری می شود.

نوع مطلب : 10 تایی ها، 
برچسب ها : الماس های برتر جهان، فهرست بزرگترین الماس های جهان، الماس، بزرگترین الماس های جهان،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic