دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


سه شنبه 13 تیر 1391 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست

کلمه روباتیک (robatics) اولین بار توسط ایزاک آسیموف در یک داستان کوتاه ارائه شد. ایزاک آسیموف (1920-1992) نویسنده کتابهای توصیفی درباره علوم و داستانهای علمی تخیلی است. ایزاک آسیموفRunaround را منتشر کرد و در آن قوانین سه‌گانه رباتیک را تعریف کرد.

هدف رباتیک اتصال هوش از ادراک به رفتار می باشد. رباتیک در اکثر مواقع در حوزه مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی رایانه کاربرد دارد.

ربات یک ماشین هوشمند است که قادر است در شرایط خاصی که در آن قرار می گیرد، کار تعریف شده ای را انجام دهد و همچنین قابلیت تصمیم گیری در شرایط مختلف را نیز ممکن است داشته باشد. با این تعریف می توان گفت ربات ها برای کارهای مختلفی می توانند تعریف و ساخته شوند.مانند کارهایی که انجام آن برای انسان غیرممکن یا دشوار باشد.
برای مثال در قسمت مونتاژ یک کارخانه اتومبیل سازی، قسمتی هست که چرخ زاپاس ماشین را در صندوق عقب قرار می دهند، اگر یک انسان این کار را انجام دهد خیلی زود دچار ناراحتی هایی مثل کمر درد و ...می شود، اما می توان از یک ربات الکترومکانیکی برای این کار استفاده کرد و یا برای جوشکاری و سایر کارهای دشوار کارخانجات هم همینطور.

و یا ربات هایی که برای اکتشاف در سایر سیارات به کار میروند هم از انواع ربات هایی هستند که در جاهایی که حضور انسان غیرممکن است استفاده می شوند.


علم رباتیک از سه شاخه اصلی تشکیل شده است:
1-  الکترونیک ( شامل مغز ربات)
2- مکانیک (شامل بدنه فیزیکی ربات)
3-  نرم افزار (شامل قوه تفکر و تصمیم گیری ربات)


اگریک ربات را به یک انسان تشبیه کنیم، بخشهایی مربوط به ظاهر فیزیکی انسان را متخصصان مکانیک می سازند مغز ربات را متخصصان الکترونیک توسط مدارهای پیچیده الکترونیک طراحی و می سازند و کارشناسان نرم افزار قوه تفکر را به وسیله برنامه های کامپیوتری برای ربات شبیه سازی می کنند تا در موقعیتهای خاص ، فعالیت مناسب را انجام دهد.

یک روبات دارای سه مشخصه زیر است
۱-داری حرکت وپویایی است
۲-قابلیت برنامه ریزی جهت انجام کارهای مختلف را دارد
۳-بعد از اینکه برنامه ریزی شد.قابلیت انجام وظایفش را به صورت خودکار دارد.
ممکن است روزی فرا برسد که روباتها جای انسانها را در انجام کارها بگیرند. حتی بعضی از آنها ممکن است به صورت محافظ شخصی از جان انسانها در مقابل خطرات احتمالی حفاظت کنند. به نظر شما روبات ها تاکجا پیش می روند؟ آیا روبات می تواند جای انسان را به طور کلی بگیرد؟ آیا ممکن است هزاران سال دیگر، انسانی وجود نداشته باشد و روبات ها جای آن را به طور کلی گرفته باشند؟ اگر نه چه چیز باعث می شود که هیچگاه روبات جای انسان را نگیرد؟

حواس انسان برای ربات ها :

تمركز طراحان بر شبیه سازی حواس انسان برای ربات ها است . ربات ها باید بتوانند حسی از محیط پیرامون خود داشته باشند ( مشابه حواس انسان ) . آنها باید بتوانند ببینند ، احساس كنند ، بشنوند ، بو بكشند و با انسان ها به زبان طبیعی صحبت كنند؟! رادارها ، دستگاههای كاشف ، میكروفن های جهت دار ، اسكنر های بدن و موارد مشابه قادر ند بهتر از اعضا ی بدن انسان عمل كنند ، ببینند و یا اشیاء را شناسایی كنند . مشكل اصلی ، گردآوری اطلاعات نیست ، بلكه تفسیر و درك آنهاست .
ساخت رباتی كه بتواند به سطح یك چاه نفت در دریا برود یا رباتی كه بتواند به یك راكتور هسته ای وارد شود ، بسیار متفاوت از رباتی است كه در آن لوله است . تصویر لوله تنها نشان دهنده جلبك هایی است كه به دور اتصالات جمع شده اند . اگر قرار است ربات تشخیص دهد كه می تواند مشكل را حل كند یا نه ، باید از هوش لازم برای رفع ابهام از تصویر و ایجاد یك تصویر واضح و روشن برخوردار باشد . ربات ها باید اطلاعات مورد نیاز را برای پاسخگویی به مسائل پیش آمده در جهان واقعی فراهم سازند . ربات ها باید قادر به درك حوادث پیرامون خود باشند تا بتوانند بر آنها كنترل داشته باشند و گرنه ، داشتن حواس صرف برای گردآوری اطلاعات ، ارزشی نخواهد داشت . حواس آنها باید پسخوری از اثرات رفتار انها بر جهان ، به آنها بدهد. تا کنون علم روباتیک به جایی نرسیده که روبات ها حس بویایی، شنوایی، لامسه، بینایی و چشایی مانند موجودات زنده داشته باشند. به نظر شما می توان روباتی ساخت که مزه ی یک غذا را درک کند؟ یا نسبت به چیزهایی که می بیند، درکی داشته باشد؟

ربات های بیولوژیكی :

محققان به دنبال هوش هستند ، گرچه این هوش لزوما به پیچیدگی مغز انسان كه از میلیارها نورون و تریلیون ها اتصال برخوردار است نخواهد بود . گرچه بسیاری از مناطق مغز انسان از ساختار یكنواختی برخوردارند ، ولی صدها منطقه در مغز وجود دارد كه از نظر معماری متمایز هستند . این مساله سبب پیچیدگی شبیه سازی مغز انسان در ربات ها می شود .
در مقایسه ، حشرات و موجودات دریایی از نورون های كمتری برخوردارند . مهندسان با استفاده از داده های رفتاری می دانند كه چگونه بخش های مغز این موجودات با هم در ارتباط هستند و همچنین از نحوه تعامل نورون های آنها به منظور انجام یك كار خاص مطلع هستند .
هوش مغز سوسك برای توسعه ربات های بیولوژیكی بكار گرفته شده است . حشرات در زمان حركت بالا ، زیر با پیرامون موانع شش بازوی خود را كنترل می كنند . ربات های شش بازویی مانند Lemur (مخففLimbed Excursion Mobile Utility Robot ) " ربات با قدرت حركت عضوی " از خصوصیات سیستم عصبی حشرات برای حركت در سطوح سخت و ناهموار به منظور گردآوری ، نمونه برداری و تحلیل داده ها استفاده می كنند .
ماهیچه ها مسبب حركت و دستكاری در مخلوقات هستند . فعال سازی های ربات ها در واقع شبیه ساز ماهیچه ها به شمار می روند . فعال سازی هایی كه از پلیمرهای فعال شونده با جریان برق (EAP) استفاده می كنند ، بیشترین شباهت را به ماهیچه های بیولوژیكی دارند . EAP ها در پاسخ به تحریك های الكتریكی تغییر شكل می دهند .در صورتی كه به سیال های الكترورئولوژیك (ERF) مبتنی بر EAP تحریك الكتریكی وارد شود ، چسبناك می شوند . از ERF ها برای توسعه فعال سازی های مینیاتوری كنترل شونده توسط جریان برق استفاده می شود . نیروهایی كه در محیط های دور اعمال می شوند ، سبب تغییر در ویسكوزیته ERF شده و بدین شكل خود را در اجزای مكانیكی ربات نشان می دهند .
از ربات های مبتنی بر EAP در كاربردهای پزشكی و فضایی استفاده می شود . ربات ماهی اولین محصول تجاری است كه در آن از EAP استفاده شده است . این ربات می تواند بدون استفاده از موتور یا باتری و با استفاده القاء گرهای موجود شنا كند .
EAP
ها را میتوان به شكل های مختلفی ساخت . از تركیب آنها با حسگرهای MEMS ( سیستم میكروالكترومكانیكی ) می توان به فعال سازهای هوشمند دست یافت . EAP واسطی است بین انسان و ماشین در واقع جایگزینی است برای حواس انسان . بعنوان مثال ، می توان از EAP بعنوان واسط بین ربات و مغز انسان استفاده كرد . كلاوس پیترزانر از دانشگاه ساوت همپتون در انگلستان رباتی ساخته است كه توسط یك نمونه پرورش یافته و خاص از موجودات زنده " كپك مانند" كنترل میشود . این سلول ها از نور دوری می كنند .
یك نمونه ستاره ای شكل از این سلول ها به یك ربات شش بازویی ربات متصل گردیده اند . تابش نور سفید بر بخشی از ارگانیسم سلول سبب مرتعش شدن آن می گردد . این ارتعاشات به رایانه منتقل شده و بر اساس آن سیگنال های كنترلی برای حركت بازوها ارسال می گردد . با تابش نور برروی بخش های مختلف ستاره ، بازوهای متفاوتی را میتوان حركت داد . با انجام این كار به صورتی منظم و با قاعده ، میتوان ربات را به راه انداخت .

با این تفاسیر به نظر شما ممکن است روزی مغز انسان به عنوان کنترل کننده یک روبات استفاده شود؟ یا برای مثال دست و پا و اعضای یک انسان که بسیار خوش ساخت هستند، روی یک روبات سوار شود؟ چگونه می شود یک روبات را به صورت کاملا شبیه به انسان ساخت؟

نوع مطلب : علم روز، 
برچسب ها : علم روباتیک، روبات سازی، آموزش، ساخت،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic