دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


پنجشنبه 4 مهر 1392 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست
« مازیار » نام سرداری بزرگ است از حکام مازندران که در اصل از پارسیان اصیل ایرانی بوده و آیین زردشتی داشته است. همچنین نام پدر وی « قارن یا كارن ) است. وی از جانب خلیفه حکومت مازندران را تحویل گرفت و مولای امیرالمومنین از مامون لقب یافت و بعد از تسلط بر طبرستان خلع اطاعت خلیفه تازی كرد. وی در طبرستان بنایی عظیم ساخت و در جهت بازگرداندن عظمت ایران به قبل از یورش تازیان تلاش کرد.
در تاریخ طبرستان آمده است كه « ونداد هرمز » با مردم خویش پیمان بست كه در یك زمان بر تازیان شهر بشورند و هر طبرستانی در هر جا كه چشمش بر پیروان خلیفه افتاد او را بكشد و در یك روز، شهر از پیروان خلیفه تهی شد. پس از مرگ « ونداد هرمز »، « كارن » به جای پدر تكیه زد كه درگیر اختلافات داخلی شد و در جنگ با یكی از شاهان محلی به نام « شهریار » كشته شد و فرزندش مازیار اسیر شد.

مازیار با حیله‌ای از چنگ شهریار گریخت و به بغداد نزذ مامون خلیفه بغداد رفت. در آنجا با منجمی به نام « بزیست فیروزان » آشنا و به خلیفه معرفی شد، خلیفه نیز فرمان داد مسلمانی به او عرض دادند . مازیار نیز اسلام را قبول كرد و مامون او را محمد مولی امیرالمومنین نام نهاد. مازیار با حمایت خلیفه به حكمرانی طبرستان، رویان و دماوند رسید.

مازیار نخستین كسی از خاندان كارن است كه دین اسلام را پذیرفت ، حال آنكه ونداد هرمز جد وی و كارن پدر او هر چه اسلام عرضه كردند نپذیرفتند و تا پایان عمر بر دین زرتشتی باقی ماندند. مازیار همینكه مالك طبرستان شد، پایه های قدرت خویش را مستحكم كرد و سیرت جد خود ونداد هرمز را در پیش گرفت و بر آن شد كه به مقاومت دست زند و از اینجا باید دریافت كه اسلام آوردن او نیز مانند باقی ایرانیان آن زمان امری ظاهری و مصلحتی بود.

در برهه‌ای از زمان كه مامون عازم روم بود، مازیار از این فرصت استفاده نمود و بر آمل، ساری و رویان كه اكثر آنها مسلمان بودند شورید و بین برد. آنگاه حصارهای ساری و آمل را تعمیر كرد و در كوهستانها قلعه ساخت و به محكم كردن شهرها و راهها پرداخت. مسجدها را ویران كرد و آثار اسلام را از میان برد. زمینهای كشاورزی را كه قبلا در اختیار مسلمانان بود از آنها گرفت و به ایرانیان واگذار كرد.

در آن زمان مازیار از سایر مرزبانان آن ناحیه مطالبه خراج كرد و همگی را با خود دشمن نمود تا اینكه ایشان به مامون از ظلم او شكایت نوشتند. مامون نیز فرستادگانی به آن نواحی فرستاد تا از اوضاع اطلاع یابند. مازیار نیز دستور داد زمانی كه فرستادگان خلیفه به اولین شهر رسیدند، تمام مردم با لباس سپید و نیزه‌ای در دست بر سر راهشان بایستند، ترفند مازیار كارگر گشت و فرستادگان در گزارش خود برای خلیفه شمار سربازان مازیار را زیاد گزارش دادند و همچنین به مامون خبر دادند كه مازیار خلع طاعت كرده و همان دین زرتشتی را اختیار و به مسلمانان ظلم می‌كند.

بعد از « مامون »، جانشین او « ابراهیم معتصم » در فکر استیصال او افتاد و به عبداله بن طاهر والی خراسان حکمی نوشت كه مازیار را گرفته و به بغداد ببرند. زمانی كه لشكریان خراسان به مازندران رسیدند، خیانتكاران مازیار را تحویل نیروهای تازیان دادند تا نزد خلیفه ببرند.

زمانی كه مازیار به نزدیكی سامرا رسید خواستند مانند « بابك خرمدین » وی را نیز با پیل درون شهر بگردانند. پیل را نزد مازیار بردند اما مازیار كه شنیده بود بابك را با همین پیل درون شهر برده بودند سوار پیل نشد و گفت : من در اندازه‌ای نیستم كه بر جای بابك تكیه كنم. وقتی او را به بغداد بردند معلوم شد که مازیار با « افشین » که به حیدر بن کاوس معروف بود معاهده دارند که خلیفه را خلع کنند و خلافت را به ایرانیان اصیل باز گردانند.

به دستور خلیفه، مازیار را چهار صد و پنجاه تازیانه زدند تا وی بمرد. مازیار را پس از مرگ بر همان داری كردند كه جنازه بابك هنور بر آن بود. سرانجام قیام مازیار با فریب برخی نزدیكانش به وسیله خلیفه به پایان رسید. 
نوع مطلب : تاریخ، 
برچسب ها : مازیار، سردار مازیار، سرداران ایرانی، قیام مازیار، مازیار فرمانده ایرانی، مازیار سرادار پارسی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات