دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


جمعه 29 شهریور 1392 :: نویسنده : امیرحسین اسماعیلی
تاریخچه زبان های برنامه نویسی
همان طور كه می دانید كامپیوتر از دو جز اصلی سخت افزار و نرم افزار تشكیل شده است بنابراین برای استفاده از هر كامپیوتر لازم است تا داده ها و دستورالعمل ها برای پردازش به آن داده شودو نتیجه پردازش داده ها یعمی اطلاعات ارایه گردد یا به عبارت دیگر كاربر بتواند با سخت افزار ارتباط برقرار كند. در اینجاست كه نقش نرم افزار به عنوان یكی از اجزای اصلی در كامپیوتر كاملاً قابل مشاهده است دراین مقاله شما را با تعریف و تاریخچه تولید و طراحی زبان های برنامه نویسی از ابتدا تا امروز آشنا خواهیم كرد.
نرم افزار ها مجموعه ای از داده ها و دستورالعمل ها هستند كه به وسیله برنامه نویس و بر اساس قواعد مشخص , نوشته می شوند و سخت افزار را قابل استفاده می كنند. نرم افزارها به دو دسته كلی سیستمی و كاربردی تقسیم می شوند.

1-1 تقسیم بندی زبان های برنامه نویسی

همان طور كه گفته شد به مجموعه ای از قواعد و دستورالعمل های تعریف شده , زبان برنامه نویسی می گویند.به طور كلی می توان زبان های برنامه نویسی را به صورت زیر تقسیم بندی كرد.
همان طور كه در تقسیم بندی ارایه شده , مشاهده گردید , زبان های برنامه نویسی با توجه به نزدیكی كه به زبان ماشین یا همان0 و 1 دارند به سه دسته تقسیم ; زبان های سطحپایین بیشتر به زبان ماشین نزدیك هستند و با ظهور اولین نسل از كامپیوتر ها این زبان برنامه نویسی مورد استفاده قرار گرفت كه برنامه نویسی با آن نیز كار مشكلی است. با ساخت نسل دوم از كامپیوترها زبان دیگری به نام زبان اسمیلی بوجود آمد كه این زبان نیز ه زبان ماشین نزدیك بود ولی استفاده از آن ساده تر از زبان ماشین است.پس از نسلدوم و ارایه نسل سوم از كامپیوتر ها , زبان های سطح میانی و سطح بالا به وجود آمدند كه به زبان محاوره انگلیسی نزدیك تر بوده و برنامه نویسی با آن ها به مراتب راحت تر اززبان های سطح پایین می باشد. از آن زمان تاكون كیفیت و كمیت زبان های برنامه نویسی تغییرات زیادی كرده است و برای تهیه برنامه ها در محیط ها و كاربردهای مختلف زبان های برنامه نویسی متفاوتی استفاده می شود. بااین كه كار برنامه نویسی زبان های نسل سوم نسبت به زبان ماشین و اسمبلی آسان تر شده بود اما در پروژه های واقعی و بزرگ كار با اینزبان ها سبب سردرگمی برنامه نویسان و پیچیدگی بیش از حد برنامه ها می شد , بنابراین روند تكامل این زبان ها نیز ادامه پیدا كرد تا این كه زبان های سطح بالا از نوع ساخت یافتهبه وجود آمدند در این روش از برنامه نویسی می توان برنامه ها را به بخش های كوچك تر تقسیم كرد و از آن در هر جایی از برنامه مورد نظر یا حتی در سایر برنامه ها استفاده نمود.
در زبان های سطح بالایی چون پاسكال , C و ویژوال بیسیك می توان از این روش برنامه نویسی استفاده كرد. با وجود محاسن زیادی كه این روش برنامه نویسی دارد , اما به دلیلجدا بودن داده ها از بخش های كوچك تر برنامه , عمل نگهداری داده های با حجم زیاد در آن مشكل است.
برنامه نویسی به روش شی گرا , تحولی در این زمینه ایجاد كرد در این روش از برنامه نویسی می توان مجموعه داده ها و دستورالعمل ها را به صورت یك مجموعه بسته بندی كرد واز آن در هر محل از برنامه كه لازم است , استفاده كرد, در واقع شما با مفهوم شی آشنا هستید و به شكلی با آن زندگی می كنید , انسان ها , حیوانات و اشیای بی جان مانند اتومبیل
قطار , هواپیما و غیره نمونه های مشخصی از مفهوم شی هستند . هر شی ویژگی ها و خواصی دارد و هر یك از آن ها می توانند در یك یا چند نوع رفتار و عملكرد داشته باشند , به عبارت دیگر برنامه نویسی به روش شی گراء از همین مفاهیم موجود در طبیعت و اطراف ما استفاده می كند و داده و دستورالعمل های مورد نظر در رابطه با پردازش روی داده ها را به صورت مجموعه ای به نام شی گرد آوری و استفاده می كند. از معروف ترین زبان های شی گرا می توان به زبان برنامه نویسی ++C, ویژوال بیسیك و دلفی اشاره كرد. این زبان هاعلاوه بر ویژگی ساخت یافته , از ویژگی شی گرایی نیز بهره مند هستند . البته زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك از تمام امكانات روش شی گرایی مانند++C برخوردار نیست و به عبارت دیگر ویژوال بیسیك می تواند به صورت شیئی گرا نیز مورد استفاده قرار گیرد.
زبان های برنامه نویسی علاوه بر تقسیم های ارایه شده (صرف نظر از سطح آنها), از نظر نحوه ترجمه و اجرای; دستورالعمل های یك برنامه نیز تقسیم بندی می شوند.در این تقسیم بندیزبان های برنامه نویسی شامل دو گروه مفسرها ( Interpreter ) و مترجم ها ( Compiler ) می شوند.
زبان برنامه نویسی كه از نوع مفسر است , دستورالعمل های برنامه را به ترتیب از بالا به پایین اجرا می كند و برای این كار هر خط از برنامه را به زبان ماشین ترجمه كرده و در صورت عدم وجود خطای نوشتاری آن را اجراء می كند; سپس خط بعدی را ترجمه و اجرا می كند و به همین صورت خطوط برنامه را یكی یكی و به ترتیب ترجمه و اجرا می شوند . بنابراین همواره لازم است تا برنامه را در محیط زبان برنامه نویسی اجراء كرد و ایجاد برنامه مستقل ( Application ) امكان پذیر نیست , به عنوان نمونه می توان به زبان برنامه نویسیGWBASIC اشاره نمود.
برخلاف زبان های برنامه نویسی از نوع مفسر , یك زبان برنامه نویسی از نوع مترجم ابتدا تمام دستوالعمل های برنامه را به طور هم زمان و یك جا به زبان ماشین ترجمه می كند و درصورت عدم وجود خطای نوشتاری برنامه ترجمه شده را اجراء می كند; به عبارت دیگر این گونه زبان های برنامه نویسی برنامه نوشته شده را كه به آن برنامه منبع ( Source )
می گویند و به زبان ماشین كه به آن برنامه مقصد ( Object ) می گویند , تبدیل می كنند و سپس آنرا اجرا می نمایند. از مزایای این نوع زبان های برنامه نویسی این است كه برنامه نویس قبل از اجرای برنامه می تواند از خطاهای نوشتاری در برنامه آگاه شود و آن ها را برطرف نماید , سپس برنامه را اجرا كند . به علاوه می توان از برنامه , فایل اجرایی
مستقل ساخت تا بدون نیاز به زبان برنامه نویسی در روی كامپیوتر های دیگر اجرا شود. به عنوان نمونه ای از این زبان های برنامه نویسی می توان به زبان های C,پاسكال و فرترناشاره كرد. البته زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك دارای هر دو ویژگی مفسرها و مترجم هاست.
در این جا لازم است شمار ا با بعضی از زبان های برنامه نویسی سطح بالا آشنا كنیم.
زبان برنامه نوسیی فرترن: یكی از اولین زبان های برنامه نویسی سطح بالاست و در برنامه نویسی های علمی كه نیاز به دقت بالا در محاسبات می باشد , از آن استفاده می شود
از این زبان نسخه هایی نیز برای برنامه نویسی تحت سیستم عامل ویندوز طراحی شده است.
زبان برنامه نویسی پاسكال: این زبان یك زبان برنامه نویسی سطح بالا با ویژگی ساخت یافته است و برای برنامه نویسی های علمی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.نسخه پیشرفته
آن با نام دلفی دارای ویژگی های برنامه نویسی برای محیط ویندوز می باشد.
زبان برنامه نویسی: C  این زبان نیز از نوع زبان های برنامه نویسی سطح بالا با ویژگی ساخت یافته است و از توانایی بالایی در سطوح مختلف برنامه نویسی برخوردار است. به عبارت
دیگر این زبان , زبان برنامه نویسی سیستم است و با آن می توان هر نوع نرم افزاری را طراحی و تولید كرد.
 
مطالبی در مورد دیگر زبانهای برنامه نویسی:

نسخه دیگری از این زیان با نام ++C علاوه بر ویژگی زبان C , دارای قابلیت برنامه نویسی شی گرا نیز می باشد. نسخه های دیگری از این زبان با نام ++Visual C وC#.net برای برنامه نویسی در محیط ویندوز طراحی و ارایه شده اند.
زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك : زبان ویژوال بیسیك در واقع حاصل توسعه و ارتقای زبان بیسیك است. بیسیك اولیه حدود سال 1964 كالج دارت موث (Darth Mouth ) به وسیله آقایان توماس كورتز ( Thomas Kurtz) و جان كمنی ( John Kemeny) با هدف گسترش برنامه نویسی بیش دانش آموزان و دانش آموزان و دانشجویان طراحی و ساخته شد.از آن زمان نسخه های متعدد و متفاوتی از آن مانند (GWBASIC ,QUICK BASIC, TURBOBASIC)ارایه گردید و هموراه سعی در افزایش توانمندی های آن به عنوان یك زبان سطح بالای ساخت یافته شده است . با ظهور سیستم عامل ویندوز 95 و 98 فقدان یك زبان برنامه نویسی آسان و قدرتمند برای استفاده در سیستم عامل های مذكور كاملاً مشهود
بو . از این رو مایكروسافت در سال 1991 نسخه اول ویژوال بیسیك را با امكانات یك زبان برنامه نویسی قدرتمند و حرفه ای برای برنامه نویسی در ویندوز ارایه كرد. آخرین نسخه تكامل یافته آن برای استفاده در سیستم عامل جدید مایكروسافت نیز با نام VISUAL BASIC.NET طراحی و ارایه شده است.
یكی از مهم ترین ویژگی های زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك رابط گرافیكی آن است. رابط گرافیكی (GUI) در ویژوال بیسیك یكی از كارآمدترین رابط های گرافیكی در زمینه برنامه نویسی است كه به وسیله آن می توان به آسانی برنامه های تحت سیستم عامل ویندوز را ایجاد كرده و حتی قبل از اجرا , شكل ظاهری آن را مشاهده كرد با این كه برنامه را به صورت یك مفسر یعنی به صورت خط به خط اجرا نموده و عكس العمل برنامه را بررسی كرد. البته این موارد گوشه ای از ویژگی های متعدد رابط گرافیكی ویژوال بیسیك است.
طراحی سریع برنامه (RAD) یكی دیگر از ویژگی های این زبان است. منظور از طراحی سریع برنامه یا RAD در ویژوال بیسیك این است كه طراحی و تولید برنامه ها در ویژوال بیسیك به دلیل وجود ابزارهای مناسب به سرعت انجام می شود . بنابراین هزینه های تولید نرم افزار به طور قابل توجهی كاهش می یابد.
ویژگی دیگر زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك ویژگی مدیریت رویداد ها و اتفاقات می باشد ویژوال بیسیك یكی از زبان های برنامه نویسی رویدادگر است . مزیتی كه این گونه زبان ها دارند در این است كه برنامه نویس می تواند از قبل فرامین لازم را برای وقایع و اتفاقاتی كه ممكن است در هنگام اجرای برنامه توسط كاربر رخ دهد سازمان دهی كند.
وجود محیط IDE نیز یكی از ویژگی های مهم این زبان است . محیط IDE به برنامه نویس اجازه می دهد تا برنامه های خود را به سهولت و سرعت , طراحی ,تولید ,خطایابی و اجراكند . این امكانات به وسیله ابزارهای متعددی كه به صورت مجتمع در رابط گرافیكی ویژوال بیسیك قرار داده شده است قابل دسترسی است.
علاوه بر مواردی كه گفته شد دسترسی به برنامه های كاربردی ویندوز به وسیله توابع(API) یكی دیگر از ویژگی این زبان است. توابع API , توابع داخلی ویندوز هستندكه ویژوال بیسیك را قادر می سازد تا با استفاده از فرامین خاصی بتواند به امكانات داخلی موجود در ویندوز دستیابی پیدا كند و برنامه نویس را نیز قادر می سازد تا در صورت نیاز با استفاده ازاین توابع , برنامه هایی را با توانایی های مورد نظر ایجاد كند.
یكی دیگر از جنبه هایی كه تفاوت شگرفی بین ویژوال بیسیك و سایر نسخه های قبلی بیسیك ایجاد می كند امكان استفاده از برنامه نویسی به روش شی گراست . این ویژگی سبب می شود تا ویژوال بیسیك بتواند توقعات برنامه نویس در رابطه با تعریف و به كارگیری اشیا و كلاس های جدید را كه سبب راحت تر شدن برنامه نویسی می گردد,برطرف كند. در برنامه نویسی ساخت یافته ,برنامه ها با استفاده از رویه ها به بخش های مختلف تقسیم می شوند كه به صورت مجزا از هم قرار می گیرند . دربرنامه نویسی شی گرا با استفاده از اشیا می توان مجموعه ای از دستورالعمل ها و داده ها را در عنصر واحدی به نام شی قرار داد و در زمان مورد نظر از هر یك از بخش های شی مربوطه استفاده كرد.
ویژگی دیگر كه در نحوه كار با یك زبان برنامه نویسی مد نظر قرار می كیرد نحوه كشف , تصحیح و برخورد با اشتباهات و خطاهایی است كه در هنگام طراحی یا اجرای برنامه رخ می دهد
ویژوال بیسیك علاوه بر اینكه امكانات بسیار مناسبی در زمینه كشف خطاهای نوشتاری و منطقی برنامه در اختیار برنامه نویس می گذارد .به وی امكان می دهد با استفاده از فرامین مناسب ,خطاهای غیر قابل پیش بینی را نیز در هنگام اجرا تشخیص داده و نحوه ارایه راه حل مناسب را برای راهنمایی كاربران در اختیار آنان قرار دهد.
از آغاز ارایه اولین نگارش ویژوال بیسیك , نسخه های متفاوتی از این زبان ارایه شده است.
نگارش آموزشی ویژوال بیسیك كه برای مصارف آموزشی ارایه شده است. امكان ایجاد برنامه های اجرایی از نوع exe و dll را به همراه استفاده از كنترل های متعدد فراهم می آورد.
نگارش حرفه ای این زبان علاوه بر ویژگی های نگارش آموزشی ,امكان استفاده از كنترل های مربوط به بانك های اطلاعاتی ,طراحی كنترل های ActiveX و هم چنین به كارگیری ویزاردهای مناسب برای تسهیل امر برنامه نویسی را نیز در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و به عنوان كامل ترین نگارش , نگارش نهایی ارایه شده است كه در آن امكان برنامه نویسی در شبكه های محلی و اینترنت همراه با ویژگی های سایر نسخه ها فراهم شده است و دارای توانایی استفاده از زبان SQl و تولید و طراحی برنامه های كاربردی با حجم زیاد نیز می باشد.

نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها : برنامه نویسی، در مورد برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی، خلاصه ی برنامه نویسی، برنامه نویسی به زبان ساده، آموزش ساده برنامه نویسی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 6 شهریور 1393 10:56 ب.ظ
بسیار مفید بود یک دنیا سپاس
چهارشنبه 3 مهر 1392 06:38 ب.ظ
عالی بود
آتنا آخرت دوستواقعا همشو خوندی؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic