دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


پنجشنبه 7 شهریور 1392 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست
در سال 1924 (1303) هنگامی که یک فیزیک دان جوان فرانسوی به نام لویی دوبروی مشغول نوشتن رساله دکترای خود بود که ناگهان به ایده بدیعی در مورد ذرات ماده دست یافت. دوبروی پیش خود گفت مگر نه این است که فوتون های نور که قبلا تصور می کردیم صرفا رفتار موجی دارند و رفتار ذره مانند هم از خود بروز می دهد، پس آیا ممکن است همین قضیه برای ذرات ماده هم صادق باشد؛ یعنی ممکن است ذرات ماده (نظیر الکترون ها و ...) نیز بتواند رفتار موج مانند از خود بروز دهند؟

دوبروی شروع به فرمول بندی ایده ی خود کرد و توانست رابطه ای را برای طول موج امواج ماده پیدا کند. بر اساس رابطه ی دوبروی، طول موج امواج ذرات ماده باید با تکانه آنها نسبت معکوس داشته باشد. دوبروی با کمک این رابطه حتی توانست شرط کوانتش بوهر را نیز که در مدل اتمی او به عنوان یک فرض اولیه مطرح شده بود اما مبنی شناخته شده ای نداشت بدست آورد.


دوبروی نشان داد که اگر الکترون واقعا رفتار موجی داشته باشد پس رفتار الکترون در مدار بسته ی اتم همانند یک موج ایستا خواهد بود و در این صورت، اندازه ی محیط مدار الکترون در اتم باید مضرب صحیحی از طول موج این موج ایستای الکترونی باشد و همین مساله به طور طبیعی منجر به شرط کوانتیده بودن تکانه زاویه ای الکترون در مدل اتمی بوهر و در نتیجه کوانتیده بودن تراز های انرژی اتم می شود.
هنوز سه سال بیشتر از مطرح شدن ایده وجود امواج ماده توسط لویی دوبروی نگذشته بود که دو فیزیک دان آمریکایی به نام های کلینتون دیویسون و لستر گرمر با انجام آزمایشی از وجود این امواج اسرار آمیز پرده برداشتند. دیویسون و گرمر در آزمایش خود باریکه ای از الکترون ها را با عبور از یک اختلاف پتانسیل تقریبا 100 ولتی شتاب داده و آنها را به قطعه ای از یک بلور تاباندند. بر اساس محاسبات دوبروی، طول موج این الکترون ها باید چیزی در حدود فواصل مابین اتم ها در بلور می بود. و بنابراین چنانچه امواج ماده واقعا وجود داشتند باید موج الکترونی پس از برخورد با اتم های بلور پراکنده شدند و یک الگوی پراش- مشابه آنچه قبلا فیزیک دانی به نام ماکس فون لاوه آن را توسط پرتو های X مشاهده کرده بود- به وجود آورد.
نتیجه آزمایش دیویسون- گرمر وجود امواج ماده را در مورد الکترون ها تایید کرد. بعد ها فیزیک دان ها توانستند امواج ماده را در مورد ذرات دیگری نظیر نوترون ها، اتم های خنثی و حتی مولکول ها نیز مشاهده کنند. این کشف مهم جایزه ی نوبل سال 1929 (1308) را برای دوبروی به ارمغان آورد؛ اما مهم تر از آن، زمینه را برای فرمول بندی نهایی مکانیک کوانتومی در قالب ریاضی مکانیک موجی فراهم کرد.
نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها : امواج ماده، امواج ماده دوبروی، فرمول بندی نهایی کوانتوم، مدل اتمی بوهر، لویی دوبروی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات