دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


یکشنبه 19 خرداد 1392 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست

محمودفرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان، پایتخت هنر ایران، دیده به جهانگشود. پدرش، حاج غلامرضا فرشچیان، از تجار فرش بود و در كار هنر قالی بافی دست داشت. این زمینه ی مساعد برای پرورش ذوق و شوق او در راه آشنایی باهنر مؤثر افتاد. از سال های پیش از مدرسه از روی نقش های قالی طرح می زد،تا به تدریج دستش در كار نقش پردازی روان گردید. فرشچیان در طی تحصیلات مقدماتی در محضر استاد میرزا آقا امامی اصفهانی، هنرمند چیره دست وپرآوازه ی دیار اصفهان، به آموختن نقاشی دل بستگی تمام پیدا كرد و دل در گرو نقش های زیبا بست. او از كار هنر احساس رضایت و شادمانی داشت. فرشچیان در كارگاه استاد امامی آموخت كه در كار هنر باید عاشق بود و سخت كوش وگرنهراه به جایی نخواهد برد. چنان كه ((عاشقی شیوه ی رندان بلاكش باشد((

فرشچیان،در ادامه ی راه، از كلاس هفتم دبیرستان (14 سالگی) قدم به هنرستان هنرهایزیبای اصفهان گذاشت و چهار سال در آن جایگاه عاشقی، زیر نظر استاد عیسیبهادری، استاد نابغه و توانمند نقش قالی، مینیاتور، نقاشی رنگ روغن، بهفراگیری اصول و مبانی طراحی نقوش سنتی (نقشه ی قالی، تذهیب، مینیاتور)پرداخت. بدون شك نقش استاد عیسی بهادری در پرورش و خلاقیت های محمودفرشچیان نقشی فوق العاده ارزشمند بود. زیرا فرشچیان، با اعتقاد كامل بهمهارت و توانایی های عیسی بهادری، از سمت شاگردی محضر استادش عاشقانه بهرهمی گرفت و نقش می زد، به نحوی كه تلاش بی وقفه و تمرین های شبانه روزیفرشچیان سبب شگفتی و تعجب همگان، به خصوص خانواده شده بود.

اینتلاش سرانجام قلب و روحش را سرشار از نقش ها و رنگ های زیبا ساخت. از آنجا كه هنر و ادبیات ایران زمین از دیرباز همگامی و هم دلی خود را در ثبتارزش های فرهنگی  جلوه گر ساخته بود، فرشچیان با دلبستگی، به مطالعه یادبیات و شعر عرفانی همت گماشت تا بدان جا كه خود نیز گاه شعر می سرود.بازتاب آشنایی ادبیات عرفانی در آثار استاد فرشچیان بعد ها موجد یكی ازویژگی های تحسین برانگیز نقاشی او گردید.

استاددر بیان احساس و تجسم شعر گونه ی عواطف، به شیوه ای كاملا جدید، موفق بههماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شكل و فرم نقاشی هایش گردید و این،مشخصه ی اصلی كار او در نقاشی شد.

فرشچیاندر
جوانی بسیار پرتلاش و خستگی ناپذیر به كار و طراحی نقوش مختلف میپرداخت. او در مطالعه ی آثار تاریخی شهر اصفهان (چهل ستون، عالی قاپو،مسجد شیخ لطف الله،... و طرح های اسلیمی و ختایی كاشی كاری های بی نظیر آنآثار سر از پا نمی شناخت و چون محققی موشكافانه این نقش ها را مطالعه میكرد. فرشچیان حتی در دوره ی سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشت و آثاریدیدنی آفرید كه بسیار مورد تشویق مقامات قرار گرفت. تابلو صوفیان رقص كنانساغر شكرانه زدند از جمله ی آن آثار است.
فرشچیاندر سال1332 تصمیم گرفت برای دیدن آثار هنری هنرمندان معروف جهان سیری درموزه های دنیا كند. این سفر دو سال به طول انجامید و بر دانش و تجربیاتهنری استاد افزود و ذستاوردی  جهانی از هنر اندوخت. از آنجا كه ((هنرهایزیبا)) در جست و جوی هنرمندان خوش ذوق و اصیل برای آموزش هنر بود، فرشچیاندر سال 1338 در هنرستان های وابسته به آن در تهران به تعلیم هنرجویانمشغول شد.

بدونتردید استاد محمود فرشچیان یكی از پدیده های هنر نگارگری در عصر حاضر است.او در طراحی و شناخت و به كارگیری رنگ ها فوق العاده قدرتمند و قوی است.این قدرت قلم و صلابت و استواری خطوط قلم گیری است كه از او هنرمندیپرآوازه و مشهور ساخته است. از نظر محتوا و مضمون، آثار فرشچیان عمدتا باالهام از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی ساخته و پرداخته شده اند. از حیثتكنیك و فرم نوآوری و ابتكار، آثار استاد فرشچیان بسیار دلنشین و مناسبارزیابی شده است، زیرا كه بنیان آن بر اصول و مبانی نقاشی اصیل ایرانیپایه ریزی شده است. فرشچیان با حفظ تمامی ویژگی های ارزشمند نگارگریایرانی است كه به نوآوری می پردازد. به همین دلیل است كه موفق در هنر مینماید.

حاصل كار بی وقفه ی استاد آثار نقاشی بسیار زیادی است كه در كتاب های هنری او به چاپ رسیده است.
سخنآخر این كه امروز استاد فرشچیان از پس نزدیك به پنجاه سال كسب هنر و مهارتدر كار نقاشی و خلق نقش های دلنشین و چشم نواز، هنرمندی است كه به جرات میتوان او را صاحب سبك جدید در نقاشی ایرانی (مینیاتور) دانست و دل خوش داشتبه آینده ی هنری جوانانی كه مشتاقانه تحت تاثیر قلم روان و سیال و رنگ هاینوازش گر او آرزوی شاگردی استاد و بهره گرفتن از دریای تجارب او را دارند.بیش از سه دهه است كه شاهكارهای ارزنده ی استاد در نمایشگاه های صاحب نامایران و جهان مورد ارزیابی هنری و نقد و بررسی صاحب نظران قرار می گیرد وهمگان سر تسلیم در برابر شكوه و عظمت این هنرمند و استاد كم نظیر اصفهانی فرود می آورند.
قلمش روان و پرتوان باد، به همیشه ی ایام.
نوع مطلب : هنرمندان، 
برچسب ها : استاد محمود فرشچیان، زندگینامه استاد فرشچیان، محمد فرشچیان، محمود فرشچیان، بیوگرافی فرشچیان،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات