دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


پنجشنبه 1 تیر 1391 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست
بسیاری ماجرای نوترینو های سریع تر از نور را دنبال می کنند و می خواهند بدانند که آیا این نوترینو ها واقعا سریع تر از نور حرکت کرده اند یا نه. چندی قبل یک همکاری مشترک بین شتاب دهنده سرن و آزمایشگاه گرن ساسو در ایتالیا که به نام اپرا مشهور شد باعث شد موضوع این نوترینو ها بر سر زبان بیفتد. آنها اعلام کردند که بر اساس نتایج آزمایش که هیچ خطایی در آن دیده نمی شد، این نوترینو ها مسیر 730 کیلومتری بین محل تولد در سرن و محل شناسایی در گرن ساسورا 60 نانو ثانیه از نور سریع تر پیموده اند؛

بسیاری ماجرای نوترینو های سریع تر از نور را دنبال می کنند و می خواهند بدانند که آیا این نوترینو ها واقعا سریع تر از نور حرکت کرده اند یا نه. چندی قبل یک همکاری مشترک بین شتاب دهنده سرن و آزمایشگاه گرن ساسو در ایتالیا که به نام اپرا مشهور شد باعث شد موضوع این نوترینو ها بر سر زبان بیفتد. آنها اعلام کردند که بر اساس نتایج آزمایش که هیچ خطایی در آن دیده نمی شد، این نوترینو ها مسیر 730 کیلومتری بین محل تولد در سرن و محل شناسایی در گرن ساسورا 60 نانو ثانیه از نور سریع تر پیموده اند؛ موضوعی که شاید خودش هیچ تاثیری در زندگی ما نداشته باشد اما طبعات فلسفی و فیزیکی آن در دنیای علم بسیار مهم است؛ اهمیتی که باعث شد در مدتی کوتاه 80 مقاله مدافع و مخالف این کشف روی وب سایت آرکسیو قرار بگیرد. واقعیت این است که اگر این نوترینو ها واقعا سریع تر از نور رفته بودند علیت و تئوری نسبیت خاص انیشتین نخستین قربانیان آن بودند. اما حالا یک فیزیک دان هلندی با استفاده از همان نسبیت خاص نشان داده که سرعت این نوترینو واقعا بیشتر از سرعت نور نیست. بنابر استدلال رونالد فن آلبرگ در اصل این آزمایش با خطا انجام شده یا بهتر است بگوییم خطایی در آن وجود دارد که دیده نشده است. در ظاهر به نظر می رسد فاصله بین سرن و گرن ساسو ثابت بوده دقت اندازه گیری فاصله بسیار بالاست. بنا بر این باید خطایی در اندازه گیری زمان وجود داشته باشد. البته فیزیک دان های طرح اپرا می گویند خطا های احتمالی از این بابت را بررسی کرده اند و هیچ خطایی در اندازه گیری زمان رخ نداده است. اما آن طور که آلبرگ می گوید، یکی از آن خطا ها را که بر اثر حرکت نسبیتی ماهواره های جی پی اس به وجود می آید در نظر نگرفته اند. در حقیقت آنها زمان ها را ماهواره های جی پی اس گرفته اند؛ اما فراموش کرده اند که از دید همان ناظری که زمان را ثبت کرده مساله را حل کنند. بر اساس استدلال آلبرگ، این ماهواره ها تقریبا در مسیری روی خط ما بین سرن و گرن ساسو در آسمان حرکت می کنند. خب حالا باید از دید گاه یک ساعت نصب شده در ماهواره جی پی اس دوباره به ماجرا نگاه کنیم. این طور به نظر می رسد که سرن و گرن ساسو در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. آلبرگ می گوید:« اگر از دید ماهواره جی پی اس به قضیه نگاه کنیم به نظر می رسد که سرن و گرن ساسو در حال نزدیک شدن به هم هستند و در نتیجه زمان طی شده کوتاه تر خواهد بود.» بنا بر این خطای نسبیتی دوباره وارد بازی می شود و به دلیل همین خطا، نوترینو ها باید 32 نانو ثانیه زودتر به مقصد برسند یا زمان آنها این طور اندازه گیری می شود. اما به دلیل تکرار خطا در پایان هر آزمایش، عدد آن باید در دو ضرب شود که همان نتیجه به دست آمده توسط تیم اصلی است. حالا در صورتی که محاسبات آلبرگ در جوامع علمی مورد پذیرش قرار بگیرد، تایید دیگری خواهد بود بر نظریه نسبیت خاص اینشتین.

نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها : نسبیت خاص، نسبیت خاص چیست؟، تعریف نسبیت خاص، نسبیت عام، نسبیت خاص انیشتین، انیشتین،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic