دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


پنجشنبه 1 تیر 1391 :: نویسنده : آتنا آخرت دوست

معلم برجسته و چهره ی ماندگار ریاضیات کشور استاد پرویز شهریاری که در سال 1305 چشم به جهان گشودند و در سال 1391 چشم از جهان فروبستند.استاد شهریاری برای بسیاری از دانش آموزان دهه های 40 تا 70 معلم بی منازع ریاضیات بود و خیلی ها ریاضیات را با کتاب های ایشان آموختند.

معلم برجسته و چهره ی ماندگار ریاضیات کشور استاد پرویز شهریاری که در سال 1305 چشم به جهان گشودند و در سال 1391 چشم از جهان فروبستند.استاد شهریاری برای بسیاری از دانش آموزان دهه های 40 تا 70 معلم بی منازع ریاضیات بود و خیلی ها ریاضیات را با کتاب های ایشان آموختند.

استاد شهریاری دوران نوجوانی خود را در سال هایی گذراند که جنگ جهانی دوم همه را درگیر خود کرده بود، او می گوید یادم می آید وقتی کودکی بیش نبودم ساعت ها در صف نانوایی می ایستادم اما آخر سر چون بچه بودم نان به من نمی رسید و می گفتند تمام شده است. 12 ساله بود که پدرش را از دست داد اما چون مادرش دوست داشت فرزندانش درس بخوانند، با وجود سختی های زیاد زندگی وارد دانش سرای مقدماتی کرمان شد. خوشبختانه شاگرد اول بودنش در سال اول دانش سرای مقدماتی باعث شد بر اساس یک بخشنامه به تهران بیاید.

پرویز شهریاری نوجوان، گر چه به ریاضیات علاقه ی زیادی داشت اما دوست داشت فلسفه بخواند. اما بعد از یک ماه احساس کرد نمی تواند بهره ی کافی را از کلاس ها ببرد و به دنبال کلاس دیگری گشت. وی می گوید: (فهمیدم رشته ی ریاضی تنها 6 شاگرد دارد که با من 7 نفر می شدیم. ام وسط سال یکی از شاگردان از کلاس رفت و ما دوباره 6 نفر شدیم. همگی هم علاقه ی شدیدی به ریاضیات داشتیم. چون در دانش سرای مقدماتی کلاس ششم را نخوانده بودیم در آن سال ششم دبیرستان را تمام کردیم و بعد از آن من وارد دانشگاه تهران در رشته ی ریاضی شدم. تمام تابستان آن سال دانشکده ی علوم تبلیغ می کرد که 60 نفر در رشته ی ریاضی می پذیرد و پذیرفته شدگان هم امکانات خاصی خواهد داد، اما سر آخر تنها 13 نفر بودیم که وارد این رشته شدیم. آن سال برای اولین بار 3 نفر خانم هم میان دانش جویان ریاضی بودند.) دکتر شهریاری آگاهی از ادبیات و علاقه به این رشته را در پیشرفت ریاضیات موثر می داند. او نه تنها ادبیات بلکه تقریبا تمام علوم دیگر را نیز مثل فیزیک و شیمی و ... در کنار ریاضی کار کرده است. به اعتقاد او به این ترتیب است که ریاضی جاذبه ی خودش را نشان می دهد.

اواخر سال 1324 بود که پرویز شهریاری وارد فعالیت های سیاسی علیه رژیم پهلوی شد. این دوران مقارن با اواسط دوران تحصیلی استاد بود. ساواک به خواطر پخش روزنامه ها و اعلامیه هایی که علیه رژیم پهلوی بود او را 3 سال زندانی کرد. وی می گوید: (آن موقع 18 ساله بودم پس از اینکه بیرون آمدم به دانشکده رفتم اما رییس دانشکده ی علوم به من گفت: این 3 سال کجا بودی و چه می کردی؟ و وقتی فهمید گرفتار بودم گفت نمی توانیم تو را بپذیریم مگر اینکه مجوز داشته باشی! من هم که ناراحت شده بودم به بچه های دانشکده ی علوم گفتم که آنها من را نپذیرفتند. فردای آن روز یک جیپ به خانه ی ما که در نارمک بود آمد و به من گفتند که رییس دانشکده علوم می خواهد تو را ببیند. وقتی نزد او رفتم به من گفت که بیا دانشکده که دانجویان تمام دانشگاه تهران به خواطر تو اعتصاب کرده اند و این شد که من سال سوم رشته ی ریاضی را خواندم و لیسانس گرفتم. آن وقت ها دوران لیسانس ریاضی سه ساله بود.)

زندانی شدن در زمان رژیم پهلوی هم مانع از پیشرفت استاد شهریاری نشد. او همیشه در خودش احساس نیاز شدیدی به مطالعه و ترجمه می کرد. از وقتی در دانشکده ی ریاضی درس می خواند کتابی را به اسم تاریخ حساب شروع کرده بود که پس از رفع گرفتاری اش به وسیله ی موسسه ی انتشارات امیر کبیر منتشر شد. وی می گوید در زندان هم سعی کردم بیشتر وقتم را صرف مطالعه کنم و با استفاده از یک خودآموز، زبان روسی را خودم آموختم و از آن به بعد به جز چند کتاب که از فرانسه ترجمه کرده ام بقیه را تا امروز از زبان روسی ترجمه کردم. سال های بعد برای این دانش آموخته ی ریاضی، سال های پر کاری بود. تدریس اصلی ترین فعالیتش بود اما در کنار آن انتشار مجلاتی چون مجله ی آشتی با ریاضیات و آشنایی با ریاضیات را نیز در کارنامه کاری خود دارد. او همچنین در سال 1342 انتشارات خوارزمی را راه اندازی کرد. اولین کلاس کنکور ایران را نیز استاد شهریاری با نام گروه فرهنگی خوارزمی در سال 1339 تاسیس کرده است. او تالیفات بسیار زیادی دارد و به گفته خودش در سال های اخیر گرایش بیشتری به تاریخ ریاضیات- به خصوص تاریخ ریاضیات در ایران- پیدا کرده و در این خصوص هم کار های ترجمه ای و تالیفات زیادی انجام داده است. او نزدیک به 300 کتاب درسی و کمک درسی و کتاب هایی را که به مفاهیم توجه دارند در کارنامه ی کاری خود دارد البته سال های اخیر چشم های استاد دید خوبی نداشتند و هر دو چشم ایشان حدود هشت درصد بینایی داشت. او کتاب را با زحمت زیاد و به کمک عینک و ذره بین مطالعه می کرد و به گفته ی خودش راندمان کاری اش خیلی پایین آمده بود. استاد می گفت اگر 10 سال پیش می توانستم 50 صفحه در در یک روز ترجمه کنم حالا دیگر بیشتر از 7 یا 8 صفحه توانایی ندارم البته باز هم به کارم ادامه می دهم.

استاد شهریاری از 15 سالگی معلمی کرده است. او می گفت من از وقتی خودم سال سوم دبیرستان نظام قدیم بودم (یعنی سال نهم) معلم حساب و هندسه ی ششم ابتدایی همان دبیرستان هم بودم. یعنی از 15 سالگی تا همین حالا ریاضی درس داده ام و اگر کسی از من بپرسد مجموعا ر عمرت چه کرده ای می گویم معلمی کرده ام و راضی هستم. او در دانشکده ی فنی هم تدریس کرده بود. دو، سه ماهی هم در مدرسه ی عالی پاریس، منطق ریاضی درس داد اما آن ها به او گفتند مجبورند که حقوقش را به نام کسی دیگر بنویسند. استاد گفت من قبول نکردم و گفتم اگر صلاحیت دارم به نام خود من بنویسید و اگر هم صلاحیت ندارم که می روم کنار و همین طور هم شد و دیگر آنجا تدریس نکردم.

به نظر استاد شهریاری تدریس ریاضی را باید با کمک خود دانش آموزان انجام داد. او همیشه کلاس هایش را با طرح یک پرسش از شاگردان شروع می کرد. وی می گوید یادم است در سال 1356 سر کلاس هشتم بودم و مساله ای دادم و شاگردان را سه نفر سه نفر شریک کردم و گفتم با کمک هم حلش کنید. آخر کلاس سه نفر بازیگوشی می کردند. به آن ها گفتم چرا مساله را حل نمی کنید، گفتند: عقلمان نمی رسد. گفتم عقلتان را روی هم بریزید. گفتند: عقلمان گرد است و روی هم جا نمی گیرد. اما بقیه با هم کار می کردند و پیشنهاد می دادند و بالاخره مساله را خود بچه ها حل کردند. دکتر شهریاری معتقد است اینکه با کمک خود بچه ها ریاضی را درس بدهید بهترین روش تدریس است.

کلاس درس استاد شهریاری هیچ وقت خشک نبود و اصلا لازم نمی شد به شاگردی اخطار داده شود که صحبت نکند. حتی وقتی زنگ تفریح هم می خورد باز شاگردان به بحث ادامه می دادند تا اینکه معلم بعدی وارد کلاس می شد.

دکتر پرویز شهریاری در سال 1345 موفق شد نشان درجه ی یک علمی کشور را از آن خود کند. دانشگاه کرمان در سال 1381 به پاس زحماتش دکترای افتخاری ریاضیات را به او داد. او همچنین در سال 1384 برگزیده مراسم چهره های ماندگار در رشته ی آموزش ریاضیات شد. ایشان تالیفات زیادی در زمینه های تاریخ، فلسفه، کاربرد و آموزش ریاضیات دارند. انواع کتاب ها با موضوع مسائل ریاضی، ریاضیات به زبان ساده، سرگرمی در ریاضیات و همچنین رمان یا فیزیک یا تاریخ نجوم از او به جا مانده است. در سال 1384 بنیادی فرهنگی با نام او به ثبت رسید. اولین سرمایه ی این بنیاد کتاب خانه ی بزرگ استاد شهریاری بود که با بیش از 40000 جلد کتاب در اختیار این بنیاد قرار گرفت. هدف از تاسیس این بنیاد پوشش در جهت گسترش فرهنگ ایرانی و شناساندن آن از راه گرد آوری و نوشته ها و گفتار های اندیشمندان ایرانی و غیرایرانی، تهیه و انتشار زندگینامه های اندیشمندانی که در پیشرفت فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی کار کرده اند و هم چنین بر پایه ی کتابخانه ها و موزه ویژه ی فرهنگ و دانش های تجربی و پایه است.

نوع مطلب : دانشمندان بزرگ، 
برچسب ها : پرویز شهریاری، زندگینامه ی پرویز شهریاری، بیوگرافی پرویز شهریاری، استاد پرویز شهریاری، پرفسور پرویز شهریاری، استاد شهریاری،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic