دانستنی ها
وبلاگی برای تمامی سنین
درباره وبلاگ


با سلام خدمت عزیزانی که این وبلاگ را مورد بازدید قرار دادند. لازم به ذکر است که تمامی مطالب این وبلاگ متعلق به تیم دانستنیها است و استفاده از آن به شرط ذکر منبع مانعی ندارد. با تشکر!!!
مدیر وبلاگ:
احسان آخرت دوست

مدیر وبلاگ : آتنا آخرت دوست
نظرسنجی
بزرگترین دانشمند ایرانی از نظر شما؟


جمعه 27 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : مهدی حبیبی
قوانین ساده وعمومی در شیمی :

دریك نگاه كلی یك رشته یا زمینه ی علمی را می توان بر چهار پایه ی زیر استوار دانست .

این پایه عبارت اند از :1- قوانین  2- اصول  3-نظریه ها وفرضیه ها  4-قراردادها وقواعد

تلاش ارشمیدوس برای حل یك مسئله ی اجتمایی نمونهای از چگونگی غلبه ی انسان برنا توانایی هایفنی است پادشاه هیرو مقداری طلای خاص به یك زرگر داد واز او خواست بااین مقدار طلا برایش تاجی بسازد پساز آماده شدن تاج پادشاه  به شك افتاد كه مبادا زرگر در تاج طلای خالص بكارنبرده است وآنرا با مس مخلوط كرده باشد ارشمیدوس با انكه ابزار و روشی برای حل این مسئله نمی شناخت با تكیه بر نیروی ذهن وتفكر خود دستور پادشاه راپذیرفت ودریافت هر گاه جسمی در یك مایع شناور شود از وزن آن جسم كم می شود و مقدار كاهش وزن برابربا وزن مایع جابجا شده است .

فرضیه ونظریه:

فرضیه ونظریه حاصل چرا جویی انسان است انسان پس از روبه روشدن با یك مسئله وتلاش برای حل آن اطلات را جمع اوری وپس از ایجاد ارتباط بین آنها نتیجه گیری می كند در این مرحله فرضیه را بوجود می اورد اگر فرضیه ای اگر فرضیه ای بارها ودر زمان های مختلف آزمایش ودرستی آن اثبات شود به آن نظریه ی علمی می گوییم بدیهی است با گسترش دانش پرسش های جدید تری پیش می اید كه حتی نظریه های علمی وپیشرو ومحكم هم نتوانند به برخی از این پرسش ها پاسخ دهند مثال فرضیه :

ریزش باران ها ی اسیدی باعث انقراض نسل دایناسور ها شده است

همه ی مواد از ذرات ریزی بنام اتم تشكیل شده اند خواص مختلف به علت متفاوت بودن اتم های آنها است اتم های آب كروی شكل ولی اتم های اسید ها لبه دار ونوك تیز هستند .نظریه علمی.

قرارداد ها وقواعد :

مجموعه توافق هایی كه در زمینه ی علوم به وود می آیند تا ارتباط محققان  یك رشته با یكدیگر وقتی ارتباط دانشمندان رشته های مختلف علمی با هم آسان تر شود قرارداد نام دارد . نام ها – علامت ها – یكاها نمادهای شیمیایی روش  های نامگذاری و ... جزو قرادادهای علمی به شمار می آیند.

قوانین ساده عبارتند از :

1- قانون پایستگی جرم :

این قانون در سال 1789میلادی توسط لاوازیه كشف شد . لاوازیه با اندازه گیری دقیق جرم مواد پیش از واكنش های سوختی و اكسایش و پس از آن و مقایسه ی اعداد بدست آمده دریافت كه جرم مواد در اثر واكنش های انجام شده كم یا زیاد نمی شوند وی دامنه آزمایش های خود را گسترده تر كرد ودر سایر واكنش های شیمیایی به این نتیجه رسید .

2- قانون جرم های هم ارز :

هنری كوندیش در سال 1766میلادی در یافت كه جرم معینی از یك اسید می تواند جرم معینی از یك با ز را خنثی كند . منبع این دو ماده روش تهیه آن ها و محلول بودن یا نبودن آن ها تاثیر بر مقدار اسید یا باز بودن آن ها ندارد .

حدود ده سال بعد فردیش آلمانی ضمن كار بر روی اسید ها و فلز ها پی برد كه میزان فلزی كه در اسید حل می شود با غلظت اسید رابطه مستقیم دارد .وی بیان كرد مواد شیمیایی به نسبت جرم های هم ارز شیمیایی خود با یكدیگر تركیب می شوند . به عنوان مثال23 گرم سدیم اب 36 گرم كلر و 20 گرم كلسیم تركیب می شوند پس 23 گرم سدیم هم ارز 20گرم كلسیم است .

3- قانون نسبت های ثابت ( قانوان پروست ) : پروست عنصر های با نسبت های جرمی معین و دقیقی را با یكدیگر تركیب و تركیب های طبیعی مانند آب و كربن دی اكسید تهیه كرد وی تركیب هایی از فلزاتی مانند آهن و... را از واكنش عنصرهای آن ها ساخت .

این قانون عبات است از : عنصر ها برای واكنش با یكدیگر و ساختن یك جسم مركب با نسبت جرمی ثابت و مشخص با هن تركیب می شوند .

4- قانون اعداد متناسب یا قانون  ریشتر : ریشتر اولین كسی است كه مفهوم استوكیومتری را وارد علم كرد كارهای ریشتر باری پیدا كردن فرمول تركیب ها و زیر وند های به كار رفته د رفرمول یك ماده مؤثر واقع شده.

اگر سه ماده       A , B , C بتوانند  دو به دو با یكدیگر تر كیب شوند و نسبت جرمی آن ها ا زحروف a  b  c به دست آید با داشتن نسبت های    a/b   برای تركیب  AB  و  b/c    برای تركیب  BC     میتوان برای تركیب AC     a/c    را بدست آورد . ریشتر با روش فوق توانست جرم بسیاری از عنصرها را بدست آورد .

5- قانون تركیب حجمی گازهای گیلو ساك :

از بررسی و اندازه گیری های این دانشمند فرانسوی معلوم شد كه اگر دو ماده در حالت گاز با هم واكنش دهند چنان چه فشار و دمای گازها پیش از شركت د رواكنش با هم برابر باشند نسبت میان حجم های این گاز ها همواره از عددهای ثابتی پیروی می كند .

مثلا در واكنش گازهای هیدروژن با كلر كه فراورده های آن هیدروژن كلرید است نسبت های حجمی به صورت زیر است :

گاز هیدروژن كلرید              گاز كلر + گاز هیدروژن

 قانون آووگادرو :

در حجم های مساوی از كازهای مختلف در شرایط یكسان تعداد ملكول های برابری وجود دارد اندازه گیری های آ ووگادرو نشان داد   یك مول از همه ی گازها در شرایط استاندارد 4/22  لیتر حجم دارند امروزه به این مقدار گاز در شرایط یاد شده حجم مولی گازها در شرایط استاندارد می گویند .

از بررسی مطالعات بویل درباره ی حجم گازها و تاثیر فشار بر حجم گاز و نتایج آزمایش های شارل  كه ارتباط دمای گاز و حجم آن را نشان می دهد و تلفیق این دو دستاورد علمی رابطه ریاضی ساده ای بین سه متغیر حجم – دما و فشار گاز به دست می آید .p.v=c

نوع مطلب : شیمی، 
برچسب ها : قوانین شیمی، همه ی قوانین شیمی، شیمی، قوانین ساده شیمی،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


.

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic